Meslek Seçimi Karmaşası

               Üniversiteye giriş için alt etmen gereken sınavlar bitti diye sevinirken o da nesi! Yeni bir karmaşa başlıyor. Tanıdığın herkesin, okuduğun yazıların, izlediğin programların ve bilinç altındaki seslerin çoğunluğu tarafından hayatının en önemli kararlarından biri, hayatının yönünü belirleyecek karar şeklinde tanımlanan Meslek Seçimi! Veee.. Kafa karışıklığıyla dolu  yeni bir dönem beliriyor önünde..
               Çocukluğundan beri istediği mesleği hayal eden, tek yönlü bir ilgi odağı olan ya da üniversite sınavlarına hazırlanmaya başlanmadan önceki dönemde hedef olarak istediği mesleğe çoktan karar vermiş arkadaşlar için böyle bir karmaşa dönemi olmayacaktır elbette. Kararını vermiş arkadaşların yapması gereken tek şey, kararlılıklarını bozacak seslere kulak tıkamak olacaktır. Ancak farklı mesleklerin, farklı özelliklerine ilgi duyan arkadaşlar için bu meslek seçimi dönemi biraz daha zor bir hal alıyor. Herkesin kendini daha net tanıyacağı, istekleri konusunda daha net olacağı şartlar ve zamanlar değişkendir. Bu yüzden meslek kararını sınav sonrası dönemde netleştirmeye çalışmak da olağan bir durumdur bence. Yani bu süreçte, çoktan karar vermeliydim şeklinde paniklemeye gerek yok. Sadede gelecek olursam meslek seçimini sınav bittikten sonraki bu aralıkta yapacak arkadaşlar için kendi fikirlerim doğrultusunda bir kaç öneride bulunmak istiyorum.

  • Önerileri Dinle Ama Sorgulamadan Uygulama: İyi düşündün mü, bu çok önemli bir karar, bu sana uygun bir meslek değil şeklindeki yorumları dinle, ancak hemen benimseme. Yani yorumlara açık ol, ancak bu önerileri sorgulayarak kabul et ya da reddet.
  • Verdiğin Karar Ne iş Yapacağını Değil, Hangi Alanda Çalışmak İstediğini Belirleyecek: Meslek seçiminin çok önemli bir karar olduğu doğru, ancak vereceğin karar mimar olursam çizim yaparım, doktor olursam hasta bakarım şeklinde net bir karar değil. Her mesleğin basit tanımlamalardan çok daha kapsamlı olan çalışma alanları vardır. Yani hayatımın tüm çizgileri bu kararla belli olacak şeklinde bir kalıbın seni strese sokmasına izin vermemelisin.
  • Seçmeyi Düşündüğün Mesleği, İlk Ağızdan Dinleyeceğin Deneyimlerden Tanımaya Çalış: Tercih etmeyi düşündüğün meslekleği farklı alanlarda yapmakta olan kişilerle ve bu mesleğin üniversitede eğimini almakta olan adaylarla konuşarak, onlardan bilgi almayı denemelisin. Kendi mesleklerinin farklı yönleri hakkında sana en gerçekçi yorumları yapacak olan kişiler, bu alanda çalışanlardır. Üniversitede seçmek istediğin mesleğin eğitimini almakta olan kişiler de, kendi  tercih dönemlerinde izledikleri yöntemleri seninle paylaşabilir ve fikir sahibi olmanı sağlayabilir.
  • Okul Değil Meslek Seçin: Tercihlerini şu okul olsun da, hangi meslek olursa olsun mantığıyla kesinlikle yapmamalısın. 4 – 5 yıllık üniversite dönemini tamamladığında, o meslekle başbaşa kalacağını unutma. Mesleğime ilgi duymuyorum, ama okul yıllarım da çok güzeldi diye sonsuza dek avunmaktan memnuniyet duyacaksan bir şey diyemem elbette 🙂
  • Bu Dönemi Ne İstediğin Konusunda Net Olarak Tamamla: İstediğin meslekleğe karar verip, tüm tercihlerini o meslekten yana kullanmanı öneririm. Sonuçları beklerken hangi meslek alanında aday olacağım diye bir bekleyiş yerine, acaba hangi okula gideceğim merakında olmak daha mantıklı olacaktır. Çünkü meslek seçimi bu da olur, bu olsa da olur denilebilecek bir seçim değildir.
  • Tercihini Yaptıktan Sonra Rahatla, Çünkü Tercih Dönemi Bitti: İlgin olduğunu düşündüğün mesleğe karar verdikten sonra rahatla. Yapabilir miyim, olur mu  düşüncelerini aklından uzaklaştır. Eğitim sürecinin katkıları ve bu süreçte senin kendi kariyerine yapacağın katkılar sonucunda, isteğin ve ilgin olan meslek alanında başarılı olmaman ve seçtiğin mesleğin senin doğrun olmaması için bir neden yok.

               Hayatımızdaki çoğu karar net ve değişmez kesinlikteki kararlar değildir. Önemli olan verdiğimiz kararların bize kattıklarıdır. Tüm meslekler için alınan eğitimler ve bu eğitimi aldığın okullar sana farklı yönlerden katkılar sağlayacaktır. Duruma bu açıdan bakmak seni stresten uzak ve bu işin güzelliğini farkedebilecek duruma getirecektir. Hazır mısın ve farkında mısın?  Üniversiteye başlıyorsun! 🙂

Paylaş..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir